Budowa drogi dojazdowej krok po kroku

Zakup działki bez dobrego dojazdu zawsze jest dla inwestora sporym problemem, bo ciężki sprzęt budowlany może nie dojechać do celu, gdy pogoda zacznie się psuć. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest utwardzenie drogi. Do tego celu można wykorzystać gruz lub kruszywo, a całość prac, pomimo że pracochłonna można przeprowadzić we własnym zakresie. Jak się do tego zabrać, by całość wyglądała dobrze, a ostateczny efekt zapewniał możliwość przejazdu nawet dla ciężkich pojazdów budowlanych?

Jak przeprowadzić prace ziemne?

W pierwszej kolejności musimy wybrać wierzchnią warstwę ziemi, ale praca ręczna raczej nie wchodzi w grę. Zdecydowanie lepiej wynająć koparkę, która wybierze około 40-60 cm ziemi. Zanim wysypiemy do wykopu gruz lub kruszywo powinniśmy na jego dnie rozłożyć geowłókninę. Ta niepozorna tkanina bardzo wzmocni naszą drogę i będzie zapobiegać jej zapadaniu. Wiele osób rezygnuje z tego kroku, ale nie warto tego robić, jeśli zależy nam na dobrej wytrzymałości. Warto pamiętać, że gliniane podłoże bez geowłókniny z czasem „wciągnie” kamienie i będzie konieczne jego dosypanie.

Gruz czy kruszywo drogowe – na co lepiej się zdecydować?

Po zakończeniu prac ziemnych należy zasypać wykop kruszywem. Do tego celu można jednak wykorzystać tańszy gruz. Być może nie jest on tak efektowny jak kliniec, ale jego cena jest zdecydowanie niższa. Biorąc pod uwagę wysoką cenę kamienia, wiele osób decyduje się na połączenie obu tych materiałów. Na spodzie rozkładają gruz, a wierzchnia warstwa wykonana jest z klińca o różnej gradacji. Zanim zamówimy pierwszy transport gruzu, powinniśmy dokładnie dopytać czy jest to materiał mielony. Pomimo że często jest on droższy, to lepiej klinuje się na spodzie drogi i gwarantuje jej większą wytrzymałość. Warto pamiętać, że najlepszy na drogi jest gruz betonowy. Ten ceglany z czasem ulega roztarciu, co powoduje zapadanie się drogi.

Budując drogę dojazdową, nie można zapomnieć o odpowiednim jej zagęszczeniu. Warto do tego celu wykorzystać walec drogowy, ale jeśli nie mamy możliwości skorzystania z takiej maszyny, wystarczająca będzie ciężka zagęszczarka. Pamiętajmy jedna, by w takim wypadku zagęszczać podłoże stopniowo. Najlepiej wyjeżdżać maszyną co mniej więcej 10 cm rozsypanego gruzu lub kamienia. Stosując się do powyższych zasad, uda się zbudować ładnie wyglądającą drogę, która będzie odporna na zmienne warunki pogodowe i wytrzyma przejazd ciężkich maszyn budowlanych, śmieciarek i codzienny ruch samochodów osobowych. Najważniejsze jest jednak nasypanie odpowiedniej grubości kruszywa. Bez tego nie osiągniemy zamierzonego efektu.

Więcej na https://hitor.pl/uslugi/transport-gruzu/