W miesiącach zimowych samochód jest bardziej brudny niż kiedykolwiek w ciągu roku. Błoto, stopiony zabrudzony śnieg, żwir i podstępna sól niszczą koła, podwozie i lakier każdego samochodu. Bez regularnego czyszczenia i ogólnego obmycia samochodu kilka razy w roku auto może zamienić się w wysypisko uszkodzonych części lub wręcz wrak. Warto zatem wiedzieć, jak zapobiec tym wizjom i jak nauczyć się czyścić samochód po zimie, by przygotować go do lata.
Mycie i czyszczenie
Po co czyścić samochód po zimie? Dbałość o zewnętrzną i wewnętrzną stronę samochodu jest podstawą dobrego wyglądu i sprawności technicznej. Zanieczyszczenia, które osiadają na samochodzie, przez ich długotrwałe skutki, osłabiają się i uszkadzają zwłaszcza materiały metalowe. Najbardziej cierpią nadkola oraz lakier. Przez zaniedbanie w opiece nad karoserią i podwoziem swojego auta, ryzykujesz, że następnym razem, gdy przejdziesz do stacji kontroli pojazdów, nie przejdziesz kontroli właśnie przez zardzewiałe miejsca. https://www.centercar.pl/pages/o-sklepie,30-126.aspx
Jeśli uważasz, że automatyczna myjnia na stacjach benzynowych ci pomoże, to do pewnego stopnia masz rację – jest lepsza niż nic. Jeśli jednak cenisz swój samochód, lepiej nie wybieraj się do niej zbyt często, a auto myj ręcznie właściwymi środkami wysokiej klasy lub powierz samochód specjalistom. Myjnie samochodowe automatyczne nie są zbyt delikatne i nawet jeśli usuwają brud w niezawodny sposób, mogą pozostawić niechciane rysy w nadwoziu. Są więc ryzykowne.
Techniki mycia
Oczywistym jest, że mycie samochodów nie jest odrębną dyscypliną naukową wartą szeroko zakrojonych badań, ale istnieje mimo to wiele technik i sposobów, które są lepsze od innych. Dlatego dzięki ich znajomości można utrzymać samochód – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz – w najlepszym możliwym stanie. Kluczem jest dobranie takich środków, np. do mycia wewnątrz, by pasowały do tworzywa, z którego wykonano auto. Jeśli poszycie jest typowo plastikowe, trzeba zastosować płyny antystatyczne do plastiku samochodowego. Jeśli mamy skórę, warto wybrać kosmetyk dopasowany do skórzanych wnętrz aut.
Zaczynaj od kół
Podczas mycia samochodu z zewnątrz zawsze zaczynamy od podwozia i kół. W tych częściach zachowuje się najsilniejsze zanieczyszczenie, na przykład błoto. Następnie udajemy się do karoserii, którą najpierw płuczemy myjką wysokociśnieniową lub wężem ogrodowym, a następnie rozpoczynamy proces mycia za pomocą szamponu samochodowego. Musi być wysokiej klasy i pasować do rodzaju lakieru, który posiadamy. Można skorzystać z szamponu uniwersalnego, ale renomowanego producenta. Po umyciu lakieru i zajęciu się szybami (oczywiście innym specyfikiem) oczywiście trzeba osuszyć nadwozie samochodu i zakończyć proces polerowania i woskowania. (CenterCar)
Mycie swojego auta, zwłaszcza po zimie, ma kluczowe znaczenie dla jakości lakieru, utrzymania się koloru oraz ogólnej odporności pojazdu na rdzę. Warto zatem użyć do tego właściwych artykułów pielęgnacyjnych i skupić się na tym bardziej niż w minionych latach, by zachować doskonały wygląd przez dłuższy czas.