Flota – jak nią skutecznie zarządzać?

Współcześnie podstawą wielu firm i przedsiębiorstw jest odpowiednia flota samochodowa. Oczywiście nie każdego stać na najnowsze i ekskluzywne limuzyny, ale tak czy inaczej każdy pracodawca chce, aby jego pracownicy czuli się w autach komfortowo i bezpiecznie. Często podstawą w obszarze działalności danej firmy jest odpowiednia flota samochodowa, jednak brak monitoringu jej stanu, może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Oto kilka kroków, które pozwolą solidnie zarządzać flotą.

Rodzaje flot

Aby rozpocząć omawianie skutecznego rozporządzania flotami, należy zdefiniować pojęcie floty oraz wyodrębnić i scharakteryzować pokrótce jej rodzaje. Zatem flota samochodowa to nic innego jak zespół samochodów do użytku transportowego w ramach jednego przedsiębiorstwa. Podstawowy podział stanowią dwa rozgałęzienia, mianowicie – flota ciężarowa oraz flota osobowa. Transport samochodowy opiewa w środki przeznaczone do przewozu osób, oraz takie, które przewożą towary. Są również samochody osobowe-towarowe, ale to rzadkość.

Zarządzanie

Skuteczne zarządzanie flotą aut odciska duże piętno na funkcjonowaniu przedsiębiorstwa – nie tylko o charakterze logistycznym. Obowiązek monitorowania floty spoczywa na stosunkowo nowym i wykreowanym zupełnie niedawno zawodzie fleet manager- czyli osoba zajmująca się zarządzaniem flot. To podkreśla prestiż i ważność floty oraz znaczenie jej roli w funkcjonowaniu reszty przedsiębiorstwa. Jednym z podstawowych aspektów jest kontrola GPS. Jest to motyw często zaniedbywany przez pracodawców. Dzięki urządzeniu GPS będziemy mogli sprawdzić poruszanie się wyznaczonymi trasami, a także zweryfikować używanie pojazdów do celów prywatnych. Kolejnym istotnym aspektem jest kontrola poziomu paliwa. Właściwie od ograniczeniu wydatków rozpoczyna się rozbudowa floty, zatem ich uszczupleń należy szukać m.in. w paliwie. Monitoring pojazdu zapewni weryfikację tankowania na stacjach współpracujących oraz spalanie. Apropos paliwa – ważne jest także organizowanie szkoleń dotyczących ekonomicznej jazdy wśród kierowców, wdrożenie takich technik pozwoli wygenerować większe oszczędności i wydłużyć żywotność pojazdów. Zdarza się, że kierowcy łamią przepisy drogowe i choć często uchodzi im to na sucho – wiadomo, mają swoje techniki, system monitoringu pozwoli zweryfikować przekroczenie prędkości, negatywny styl jazdy oddziałujący na auto oraz szereg innych wypaczeń. Teraz najważniejszy aspekt odpowiedniego zarządzania flotą  – strefy czasowe. Dostosowanie pracownika względem danej strefy i wyznaczenie odpowiedniego czasu wykonywanych obowiązków sprawi, iż działanie floty będzie bardziej wydajne i efektywne. Pomoże to także przy rozliczeniach z zakresu działalności użytkowej.

Konsekwencje

Indywidualne zarządzanie wespół z odpowiednimi systemami – w tym systemem monitorowania z pewnością usprawni działanie przedsiębiorstwa. Oczywiście samo patrzenie na ręce osobom zarządzającym, jak również kierowcom służy rozwojowi, ale należy przy tym pamiętać o narzędziach ułatwiających kontrolę i przywiązywaniu wagi do detali, które składają się na całość w kwestii zarządzania. Oferty usprawniające zarządzanie rozbudowaną flotą pojazdów są bardzo szerokie i opiewają w coraz to bardziej innowacyjne rozwiązania jak również dodatkowe funkcje, co szczególnie podkreśla istotną rolę floty w ogólnym procesie działania firm. Większość właścicieli po wdrożeniu zmian w systemie rozporządzania jest wysoce usatysfakcjonowanych.