W jaki sposób firmy mogą oszczędzać na tankowaniu swojej floty?

Na polskim rynku coraz więcej jest dużych firm, które dysponują własną flotą pojazdów. Nie chodzi tylko o firmy stricte transportowe, ale również o całe mnóstwo takich, które zajmują się handlem czy usługami i mają swoje handlowe przedstawicielstwa. W gruncie rzeczy trzeba podkreślić jasno, że bardzo wysokie w porównaniu do europejskich cen stawki za litr paliwa w naszym kraju, zmuszają przedsiębiorców do poszukiwania rozwiązań nastawionych na maksymalizację oszczędności. W gruncie rzeczy, gdy już mówimy o poszukiwaniu alternatyw, jest kilka naprawdę sensownych działań, które możemy podjąć. A jakie to działania? Oto najważniejsze informacje.

Karta paliwowa – bardzo korzystne ułatwienie

Jeżeli korzystamy z tak zwanej karty paliwowej, zyskujemy. Między innymi dlatego, że ich operatorzy mają bardzo swobodny wgląd w systemie w aktualne ceny. Dzięki temu, po późniejszej analizie danych, mamy do czynienia z opcją, w której w pewnym stopniu możemy już kontrolować budżet. Operatorzy niezależnych kart paliwowych, proponują je swoim klientom w internecie. Na czym polega niezależność kart? Na tym, że operatorom zależy na jak największej częstotliwości tankowań, mogą więc podyktować niższą cenę, która z perspektywy firmy dysponującej flotą bezie bardzo atrakcyjna. A to w skali roku naprawdę generuje spore oszczędności poza tym stwarza się pewnego rodzaju pole do indywidualnych negocjacji warunków. Gwarancją konkretnego uzyskania rozwiązania będą z pewnością rozmowy z operatorem.

Co jeszcze można zrobić, by oszczędzić?

Nieco innym sposobem jest to, by zainstalować w samochodach firmowych specjalne czujniki i urządzenia, które mierzą poziom zawartości paliwa w zbiorniku. Co to daje? Przede wszystkim, firmy zabezpieczają się przed nadużywaniem służbowego paliwa i, na przykład, co wcale nie jest w naszym kraju takie rzadkie, upuszczaniu benzyny czy ropy dla celów prywatnych. Tak, niestety jeszcze kilka lat temu polskie firmy przodowały w takich niechlubnych praktykach. Teraz dzięki temu, że zarówno technologia jak i podejście do pracy zmieniają się, coraz rzadziej mamy do czynienia z takim procederem. Jednak pamiętajmy – przezorny zawsze ubezpieczony.

Tańsze stacje

Są stacje, które są mniejsze i będą w stanie mimo tego konkurować ceną z koncernami. Jak znajdować takie stacje? W zasadzie, z dostępem do internetu wszystko załatwimy bardzo szybko i sprawnie. Takie wyszukiwanie najprościej będzie poprowadzić w Google, na frazy w stylu „tanie paliwo” czy „tania stacja paliw”, następnie dodanie elementu lokalizującego, czyli województwa czy konkretnej miejscowości. Tak, to naprawdę jest tak proste. Warto też szukać takich rozwiązań, które pozwalają na oszczędności długofalowe, czyli na przykład – regularne serwisowanie samochodów, przeglądy i wszelkie inne standardowe zalecenia, które dyktują producenci aut, części oraz materiałów eksploatacyjnych, takich jak oleje czy paliwa właśnie. Takie podejście na pewno w niczym nie zaszkodzi, a przeciwnie, możemy bardzo sporo zyskać.