Wszystko co powinieneś wiedzieć o akumulatorze

Akumulator jest jedną z najważniejszych części w samochodzie. Nie będzie on jednak wiecznie służyć, dlatego trzeba liczyć się z tym, że któregoś dnia zwyczajnie przestanie on działać. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak go wymienić.

Ile wynosi żywotność akumulatora?

Trudno jednoznacznie określić żywotność akumulatora. Przyjęło się, że powinno się go wymieniać średnio co 5 – 6 lat. Zdarzają się jednak przypadki, że posłuży on znacznie dłużej. Może być też również tak, że wyczerpie się on wcześniej.

Jak sprawdzić stan akumulatora?

W przypadku akumulatorów starego typu sprawdzenie stanu nie jest trudne. Możemy bez problemu zajrzeć do jego wnętrza. Sprawa komplikuje się w przypadku akumulatorów bezobsługowych do których wnętrza nie mamy dostępu. Jednak baterie tego typu wyposażone są w tzw. magiczne oko, które informuje nas o ich stanie. Kolor zielony mówi nam o tym, że akumulator jest naładowany, a poziom elektrolitu prawidłowy. Kolor czarny oznacza konieczność doładowania, a biały lub żółty wymiany.

Jak doładować awaryjnie akumulator?

Kiedy zostaniemy postawieni przed koniecznością tzw. odpalania auta po kablu należy pamiętać, że oba pojazdy powinny mieć na początku wyłączony silnik. Kabel czerwony należy przypiąć do dodatniego zacisku akumulatora sprawnego samochodu, a jego drugi koniec do rozładowanego akumulatora. Czarny przewód mocujemy natomiast do bieguna ujemnego sprawnego pojazdu, następnie do metalowego elementu w komorze silnika rozładowanego pojazdu, np. silnika czy śruby. Akumulator zwykle umieszczony pod przednią maską w komorze silnika, ale może znajdować się również w bagażniku czy pod tylną kanapą. W takim przypadku jest on zwykle wyposażony w dodatkowy biegun dodatni.
Następnie uruchamiamy silnik w działającym aucie. Potem staramy się uruchomić pojazd z rozładowaną baterią. Gdy już nam się to uda, odłączmy kable w odwrotnej kolejności. Nie wolno wyłączać pojazdu przez kilkanaście minut, aby akumulator mógł się naładować, ponieważ w przypadku, gdy zrobimy to za wcześnie możliwe jest, że będziemy musieli powtórzyć zabieg.

Polecamy: https://www.daktela.com/pl/opieka-zdrowotna/

Jak wymienić akumulator w samochodzie?

Najłatwiej jest zacząć od postawienia samochodu na płaskiej powierzchni, z dala od wszelkich źródeł ognia. Następnie zaciągamy hamulec ręczny, wyłączamy zapłon i wyciągamy kluczki ze stacyjki. W przypadku nowoczesnych aut odcięcie urządzeń od zasilania może powodować różne problemy z elektroniką, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się jak po wyjęciu akumulatora może zareagować konkretny model auta. Należy również pamiętać o własnym bezpieczeństwie, dlatego wymiany dokonujemy w okularach ochronnych i gumowych rękawiczkach. Odłączanie akumulatora zaczynamy od odkręcenia zacisku z bieguna ujemnego, następnie zajmujemy się dodatnim. Później zdejmujemy wszystkie zabezpieczenia akumulatora. Aby zminimalizować ryzyko ewentualnych wycieków, akumulator należy trzymać pionowo. Nowy akumulator montujemy w samochodzie, zaczynając od założenia klemy dodatniej. Zaciski dokręcamy stosunkowo mocno, jednak należy uważać, żeby nie ukruszyć biegunów. Akumulatory różnych marek można znaleść tutaj: https://www.centercar.pl/pages/akumulatory,30-152.aspx.